"Počutim se kot v taborišču"

Opeharjeni delavci Gratima, ki še vztrajajo v Sežani, so odločeni pravico iskati po sodni poti

Dvema od treh stanovanj v Sežani, kjer prebivajo delavci Gratima, so izklopili elektriko
Komaj se je polegel prah okrog nasilne izselitve delavcev Gratima iz enega od treh stanovanj v Sežani, ki so v lasti Hypo Alpe Adria banke odstvo banke se je odločilo, da izseljenim stanovalcem le vrne ključ stanovanja -, že je obubožane in do konca opeharjene delavce doletel nov udarec: dvema od treh stanovanj so v sredo dopoldne odklopili elektriko.

Po neuradnih informacijah naj bi za zadnjim nasilnim ukrepom izklopa elektrike stal prav lastnik podjetja Gratim Mesud Ibričić, ki naj bi od Elektra Primorske zahteval, naj merilno mesto v obeh stanovanjih nad sežansko avtobusno postajo odklopi.
V civilni iniciativi Alternativa obstaja, ki si skupaj z gibanjem Nevidni delavci sveta prizadeva za čimprejšnjo ureditev razmer Gratimovih delavcev, opozarjajo, da naj bi se želel Ibričić na tak nehuman način rešiti svojega "problema" - prisiliti delavce, ki jim dolguje več plač, prispevke in regres, da zapustijo Slovenijo. Večina jih je resda že klonila pod pritiski in se vrnila v Bosno, približno 30 pa jih že nekaj mesecev čaka, da jim delodajalec plača, kar jim je dolžan.

Delavce že vabi v novo podjetje

"S takšnimi dejanji, kot so nasilna brezpravna izselitev iz stanovanja in nenapovedan izklop elektrike, se delavcem namerno onemogoča pošten boj za svoje pravice. Delavci Gratima so že brez teh nehumanih pritiskov bili in so še vedno. v nevzdržnem položaju, saj se preživljajo s pomočjo pomoči humanitarnih organizacij in skromnih, a dragocenih finančnih prispevkov posameznikov in posameznic," opozarja Mile Zukić iz gibanja Alternativa obstaja.
Zukič razkriva, da naj bi Mesud Ibričić prek svoje partnerke Marije Udir že ustanovil novo podjetje Mongrad, staro podjetje Gratim pa naj bi - po že utečeni praksi v Sloveniji najverjetneje prepustil v stečajni postopek. Za komentar smo poklicali tudi Ibričića, ki se je sicer oglasil na telefon, a z nami ni želel govoriti.
Eden od Gratimovih delavcev, ki še vztrajajo v Sežani, Husein, nam je včeraj povedal, da je Ibričić njega in ostale delavce že snubil v novo podjetje, a mu, kot vse kaže, ne nameravajo spet nasesti. Siti obljub in laži bodo svoje pravice iskali po sodni poti. Jutri so že dogovorjeni za sestanek pri odvetniku. "To, kar se dogaja, presega že vse ·meje. Med vojno v Bosni sem bil v taborišču in povem vam, da se tudi zdaj počutim kot v taborišču. Brez vseh pravic, še tople vode nimamo, da bi se stuširali," je obupan Husein.

"Gre za kaznivo dejanje"

V gibanju Alternativa obstaja se sprašujejo, kje so organi pregona, saj je po njihovem več kot očitno, da Ibričić s svojim ravnanjem krši temeljne pravice delavcev.
To potrjuje tudi Igor Cek, koprski odvetnik s področja delovnega prava. "Glede na to, da delavci že toliko mesecev niso dobili plače, da jim delodajalec ni izplačal ne regresa ne prispevkov ne nadur, je več kot očitno, da gre za kršitev delovne zakonodaje. Po kazenskem zakoniku gre v tem primeru za kaznivo dejanje. A dokler ne bo podana ovadba, organi pregona ne bodo ukrepali. Sicer bi to lahko storili po uradni dolžnosti, saj najbrž vedo iz medijev, kaj se dogaja, a poglejte, koliko časa so potrebovali v primeru Vegrad ... Veste, delavci ne morejo samo čakati, kaj se bo zgodilo. Naj gredo na policijo in ovadijo kršitelja, in potem bo postopek stekel naprej," svetuje Cek.

Alternativa obstaja poziva vlado, naj po vzoru Avstrije prevzame odgovornost, izplača delavce in naknadno izterja dolg od izkoriščevalskih delodajalcev ter končno spremeni zakonodajo, ki omogoča novodobno suženjstvo.
Igor Cek: "Dokler ne bo podana ovadba, organi pregona ne bodo ukrepali. Sicer bi to lahko storili po uradni dolžnosti, saj najbrž vedo iz medijev, kaj se dogaja ... "

Vir: Civilna iniciativa kras/Objavljeno dne 8.04.2011 Povzeto: Petra Vidrih, Primorske novice, Aktualno, leto 65, št. 81, 7. april 2011, str. 3.